ALMERE - TenneT heeft aangegeven dat er in Almere geen aansluitstop komt. Een aansluitstop betekent dat de netbeheerder tijdelijk geen nieuwe aansluitingen of uitbreidingen toestaat, omdat er op piekmomenten geen transportcapaciteit meer beschikbaar is. Hierdoor kan bijvoorbeeld de woningbouw tot stilstand komen. Dat geldt nu niet voor Almere. Almere is al langer bezig met mogelijke oplossingen en deze bieden nu perspectief voor de korte en lange termijn.
Wethouder Alexander Sprong:" We zijn blij met deze keuze van de netbeheerder omdat dit recht doet aan onze jarenlange inzet als gemeente Almere om oplossingen te zoeken voor de netcongestie. We hebben samen met de provincie en andere partners alles op alles gezet om de benodigde maatregelen voor elkaar te krijgen. We hebben een intensieve lobby gevoerd en dragen oplossingen aan. Denk dan aan Balanswijken en Energy Hubs maar ook aan oplossingen zoals regelbare opwek die regionaal effect hebben."
Nieuwe netcongestieregio Zuidelijk Flevoland
De regio-indeling wordt aangepast waarbij er een nieuwe netcongestieregio "Zuidelijk Flevoland" ontstaat waarin Almere komt te vallen. Door de nieuwe regio-indeling ontstaat er een sterkere koppeling tussen vraag en aanbod in onze regio. Dit vergroot het draagvlak voor oplossingen en biedt meer perspectief voor de lange termijn.
Beschikbare netcapaciteit is beperkt
De beschikbare netcapaciteit is, ondanks het afwenden van de aansluitstop, heel beperkt. Per 1 juli 2026 zal de netcapaciteit voor nieuwe aanvragen worden toegekend op basis van het maatschappelijk prioriteringskader. Aanvragen voor kleinverbruik die voor 1 juli zijn ingediend kunnen worden aangesloten. Hierdoor kan onder andere de geplande woningbouw de komende 2 á 3 jaar doorgang vinden. Het blijft voor de bouw van een complete stad van groot belang om maximaal in te zetten op alle oplossingsrichtingen zodat er in de toekomst ook ruimte ontstaat voor meer werkgelegenheid en om maatschappelijke voorzieningen aan te sluiten.
Wethouder Alexander Sprong: "Naast de oplossingen waar we mee bezig zijn, kunnen gebruikers ook zelf maatregelen nemen om het stroomverbruik te verminderen. We kunnen zelf een steentje bijdragen door slim om te gaan met de beschikbare elektriciteit. Verbruik je stroom over de dag en voorkom dat je tussen 16 uur en 21 uur veel stroom verbruikt. Zo kunnen we met elkaar ruimte op het stroomnet creëren."
Genomen maatregelen
Naast regelbare opwek helpt de gemeente de afgelopen jaren Liander en TenneT met de uitbreiding van elektriciteitshuisjes en kabels en word er toegewerkt naar de bouw van extra regel- en onderstations. Ook wordt gewerkt aan energyhubs, waar bedrijven elektriciteit met elkaar delen. Daarnaast gaan de nieuwbouwwijken Hortus en Pampus zoveel mogelijk als balanswijk gerealiseerd worden. In balanswijken worden woningen en andere voorzieningen zo gebouwd dat de wijk bijna geen elektriciteit van buiten nodig heeft. Daarnaast is de provincie samen met de gemeente bezig met de invoering van nieuwe regels voor netbewuste woningbouw. En laadpalen leveren minder vermogen op piekmomenten, zodat het net dan wordt ontlast.

8.8 ℃














































